UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FLAŞ! O RAKAMLAR BELLİ OLDU: AK PARTİ 800 BİN, CHP 350 BİN, HDP 100 BİN, MHP 3 BİN!..

FLAŞ! O RAKAMLAR BELLİ OLDU: AK PARTİ 800 BİN, CHP 350 BİN, HDP 100 BİN, MHP 3 BİN!..

FLAŞ! O RAKAMLAR BELLİ OLDU: AK PARTİ 800 BİN, CHP 350 BİN, HDP 100 BİN, MHP 3 BİN!..

Seçim hazırlıkları konusundaki genel felsefesini "Bir seçim biter, diğeri için hazırlıklar başlar"diye tanımlayan Ak Parti, 7 Haziran seçimleri için çalışmaya 30 Mart 2014'deki yerel seçimlerden hemen sonra başladı. Son bir yılda sadece seçim için, 81 ilin katıldığı toplam 22 bölge toplantısı yapıldı. İl ve ilçelerde Seçim Koordinasyon Merkezleri faaliyete geçirildi. Son olarak da Nisan ayı ortalarında Antalya'da bir final toplantısı yapıldı. Bu süre içerisinde sandıklarda görevli olacaklar eğitildi. Ayrıca tüm teşkilatlar, parti üyelerini tek tek ziyaretle görevlendirildi.

GEZİCİ GÖZLEMCİ DE VAR

2003 yılından bu yana AK Parti'nin Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı olan ve 7 Haziran seçimlerinde de koordinasyondan sorumlu olarak görev yapacak olan Mustafa Ataş, Al Jazeera'nin sorularını yanıtladı. Ataş, 7 Haziran gecesi yaklaşık 800 bin kişinin görevli olacağını söyledi: "Her seçimde en yüksek oyu almış olan dört partiye tanınan sandıklarda, bir gözlemci bir de sandık kurulu üyesi bulundurma hakkını kullanıyoruz. Dolayısıyla 173 bin sandıkta, tüm il ve ilçelerde görevli olacak isimleri bizYüksek Seçim Kurulu'na bildirdik. Bunun dışında gezici gözlemcilerimiz olacak. Sandıkların bulunduğu tüm binalarda ayrıca kat ve bina sorumlularımız olacak. Bunlar herhangi bir olumsuzluk ya da haksızlık olması durumuna karşı görevli olacaklar. Dolayısıyla yaklaşık 700 – 800 bin kişi bilfiil seçim gününde görevli."

HUKUKÇULAR HAZIR BEKLEYECEK

AK Parti İstanbul Milletvekili olan Mustafa Ataş seçimlerde görev yapmak üzere hukukçulardan kurulu bir ekip de oluşturacaklarını söyledi: "Müdahale edilmesi gereken hukuki bir konu ya da durum olması ihtimaline karşı hukukçularımız görevli olacak. Bunlar il, ilçe parti merkezlerinde hazır bulunacaklar, herhangi bir itiraz durumunda gerekli dilekçeleri hazırlayacaklar."

EĞİTİMLER TAMAMLANDI

AK Parti'nin seçimlerde görev alacak kişiler için parti içindeki eğitim faaliyetini tamamladığını söyleyen Ataş, finali Antalya'da yapılan toplantı ile yaptıklarını belirtti. "En son Antalya'da Nisan ayında Seçim İşleri Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Bu toplantıya İl Seçim Koordinasyon Merkezleri Başkanları, bir eğitimci ve bir hukukçu katıldı. Üyelerimizden, sandıklar açıldıktan sonra, sonuçlar kesinleşene kadar sandıkların başında izlemelerini istiyoruz. En önemli hassasiyet Oyun kullanılması, yüksek bir katılım sağlanması." AK Parti sandıkların son ana kadar terk edilmemesi için, sandık görevlilerinin kumanyasını da sürekli hazır ediyor. İl ve ilçe teşkilatları, görevlilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.

Kaynak: Al Jazeera

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERseçim görevlisi  ak parti  chp  mhp  hdp