UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FLAŞ! TEKNOLOJİNİN GELDİĞİ SON NOKTA! CEP TELEFONLARI ARTIK KULAK İZİNİ TANIYACAK!..

FLAŞ! TEKNOLOJİNİN GELDİĞİ SON NOKTA! CEP TELEFONLARI ARTIK KULAK İZİNİ TANIYACAK!..

FLAŞ! TEKNOLOJİNİN GELDİĞİ SON NOKTA! CEP TELEFONLARI ARTIK KULAK İZİNİ TANIYACAK!..

Cep telefonlarında bugüne kadar şifre girme, parmak izi ve çeşitli şekiller çizme gibi gibi güvenlik önlemleri bulunuyordu. Şimdi bu önlemlere ek olarak yeni bir yöntem geliştirildi. Yahoo Labs bünyesinde çalışan araştırmacılar, Bodyprint adını verdikleri yeni bir güvenlik yöntemi geliştirdiklerini açıkladı. Bu yöntem sayesinde kapasitif ekrana sahip normal bir akıllı telefona kulak izi, yumruk, avuç izi gibi yöntemlerle ek güvenlik sağlanabilecek.

Bodyprint yönteminde telefonun bütün bir ekranı okuyucu haline geliyor. Kullanıcının önceden tanımladığı kulak, el, avuç ya da yumruk gibi vücut bölgeleri telefonun ekranını açmak için kullanılabiliyor. Bu sayede örneğin arama geldiğinde ekran kilidini açıp aramayı yanıtlamak için telefonu kulağa götürmek yeterli oluyor.

Yapılan bir demoda önceden tanımlı vücut uzuvlarının yüzde 99.98’inin doğru olarak çalıştığı ve güvenlik sağladığı açıklandı. Halen test aşamasında olan teknolojinin ne zaman kullanıma sunulacağı şimdilik belli değil.

Geliştirilen teknoloji önemli bir atılım olabilir. Zira parmak izi okuyucusu donanımsal bir özellik olduğu için telefonlara sonradan eklenemiyor. Bodyprint normal telefonlara da uygulanabildiği için gerekli özelliklere sahip her türlü cihazda kullanılabilecek olması önemli bir avantaj.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERtelefon  kulak izi