UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FLAŞ! METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI! İSTANBUL İÇİN KAR ALARMI VERİLDİ!..

FLAŞ! METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI! İSTANBUL İÇİN KAR ALARMI VERİLDİ!..

FLAŞ! METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI! İSTANBUL İÇİN KAR ALARMI VERİLDİ!..

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'a 30 Aralık Salı gününden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının geleceğini belirterek, "Salı karla karışık yağmur, çarşamba ise kar bekliyoruz" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul'a mevsimin ilk  karı, salı günü düşecek. Aynı gün hava sıcaklığının en yüksek 5, en düşük 2  derece olması ve karla karışık yağmur yağması bekleniyor. Kentte çarşamba günü  ise yağışın kara dönüşeceği, sıcaklığın da bir dereceye düşeceği tahmin ediliyor. 
Şen, yaptığı değerlendirmede, güney akımlı rüzgarlar  nedeniyle pazartesi İstanbul'da sıcaklığın 10 derecenin üzerinde olmasının  beklendiğini söyledi. 
  Kentte salı gününden itibaren Trakya'dan gelen yeni bir soğuk hava  dalgasının etkili olacağını dile getiren Şen, "Yağış Trakya'dan başlayacak. Aynı  gün İstanbul'un kuzeybatısında da karla karışık yağmur var. Çarşamba günü ise kar  yağışı var. Yılbaşında yüksek yerlerin beyazlama ihtimali yüksek. Yani salı karla  karışık yağmur, çarşamba kar bekliyoruz" diye konuştu. 
Şen, yılbaşından itibaren bir hafta boyunca yağmur beklendiğini  anlatarak, "Ayın 7'sine kadar kar yağışı olmayacak gibi. Ancak, bu tarihte  Sibirya'dan yeni bir soğuk hava dalgasının gelmesi tahmin ediliyor. Bunun yağışa  etkisini ondan sonra değerlendirebiliriz" ifadelerini kullandı. 
  Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi de muhtemel kar yağışına karşı  önlemlerini aldı. 


Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERmeteoroloji  yağış  yağmur  sıcaklık