UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MUHTEŞEM YÜZYIL'IN BİTİMİNDE YAYINLANAN "MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM SULTAN" FRAGMANI İZLEYENLERİ ADETA ŞOK ETTİ!

MUHTEŞEM YÜZYIL'IN BİTİMİNDE YAYINLANAN "MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM SULTAN" FRAGMANI İZLEYENLERİ ADETA ŞOK ETTİ!

MUHTEŞEM YÜZYIL'IN BİTİMİNDE YAYINLANAN "MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM SULTAN" FRAGMANI İZLEYENLERİ ADETA ŞOK ETTİ!

5 Ocak 2011 yılında başlayan Muhteşem Yüzyıl bu gece son bölümünü yayınlayarak veda etti. Sadece Türkiye'de pek çok ülkede izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl'ın bitiminde Kösem Sultan dizisinin ilk tanıtımı yayınlandı.
Tims'in yine yapımcılığını üstlendiği dizi için şimdiden dekor çalışmaları başladı Dizide Kösem Sultan'ı Meryem Uzerli'nin canlandıracağı söylense de Uzerli'nin Hürrem Sultan'dan sonra böylesi bir role sıcak bakmadığı biliniyor. 
Kösem Sulan Kimdir? 
1590 yılında doğar. Asıl adı Anastasia olup 15 yaşında 1.Ahmed’e haseki olduğunda Mahpeyker adını alır. Cildinin güzelliği nedeniyle Kösem ismi verilir. Değişen sadece adı değil tüm kaderi olur. 4 oğlu 2 kızı olur. Oğulları IV. Murad ve I. İbrahim tahta geçer. Dindarlığı, şairliği, adını verdiği eşsiz güzellikteki Sultanahmet Camii ile tarihe adını yazdıran I. Ahmed, Celali isyanlarını bastırır, Adaletname (En yaşlı hanedan üyesinin tahta çıkması kuralını getirir, şehzadelerin boğdurulmasının önüne geçmeyi amaçlar) isimli fermanı yayınlar. 28 yaşında vefat edince her şey altüst olur Kösem Sultan için.
11 yaşında tahta çıkan oğlu IV. Murad’ın adına devleti yönetmeye başlayınca Valide Sultan olur. Yetişkin olduğunda IV. Murad’ın bu durumdan rahatsız olduğu bilinse de o da babası gibi 28 yaşında ölür. Ardından tahta diğer oğlu İbrahim çıkar. Dengesiz davranışları nedeniyle I. İbrahim’in adının önüne deli sıfatı eklenir. Hanedanın tek erkek varisi olmasına rağmen şehzade vermesi konusunda bir çabası olmaması üzerine Kösem Sultan devreye girer. Her yerden getirttiği hocaları ama özellikle Cinci Hoca’yı, adına han yaptıracak ve ölümünden sonra askere dağıtılan paraları ‘Cinci hoca akçesi’ adını alacak kadar ihya eder. Emekler boşa çıkmaz, dünyaya IV. Mehmed gelir. Çıkan isyanda öldürülen babasının yerine tahta geçtiğinde sadece 6 yaşındadır ancak tahtın yönetiminde artık sadece Kösem Sultan değil, padişahın annesi Turhan Sultan da vardır. Büyük Valide Sultan olan Mahpeyker Kösem ile Valide Sultan olan Turhan Sultan arasındaki rekabet, Kösem Sultan’ın dairesinde öldürülmesi ile son bulur. Bu olay ve Köprülü ailesinden sadrazamların yönetime gelmeye başlamasının etkisiyle valide sultanların güçleri sona erer. Geriye büyük servet bırakır. Servetinin bir kısmının Valide Han’da sakladığı rivayeti günümüze dek ulaşır. Bıraktığı eserler içinde en bilineni Üsküdar’daki Çinili Camii olur. Yapının adı Kösem Sultan Camii olsa da eşsiz çinileri hem yapıya hem semte adını verir.
I.Ahmed’in Avrupa yakasındaki görkemli Sultanahmet Camii’nin karşında, Anadolu yakasında Üsküdar’da 1638 yılında inşasına başlanan yapı oldukça mütevazı. Yapının mimarı, Kasım Ağa’dır. Özgün planlı külliye, medrese, şadırvan, sebil, mektep, çeşme ve çifte hamamdan oluşur. Külliyenin ana yapısı cami kesme taştan..


KÖSEM SULTAN'IN FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERkösem sultan  tims  muhteşem yüzyıl